قالی

گیوه دوزی
24 می 2018
قلم زنی روی مس
24 می 2018

قالی

هنر ارزنده و بی­نظیر استان کرمان،در واقع بافته‌ای است از هزاران گره کوچک که به مدد سرپنجه‌های قالی بافان هنرمند کشورمان بر خامه و نخ زده می‌شود تا محصولی ساخته و پرداخته شود که افزون بر جنبه‌های مصرفی قوی، هنر را در مقیاس وسیع و گسترده، متجلّی کند. فرش کرمان از شهرت فراوانی در جهان برخوردار است، به طوری که ویژگی‌های فرش کرمان در ادبیات و فولکلور کشور ما نیز نفوذ کرده و ایرانیان، مردم مقاوم و پراستقامت و پیر ناشدنی را به «قالی کرمان» تشبیه می‌کنند.

قالی کرمان از قدیم به عنوان نفیس‌ترین و ظریف‌ترین قالی ایران و دنیا شهرت داشته که متأسفانه در سالهای اخیر از اهمّیّت و کیفیت آن کاسته شده است.

شهرت قالی کرمان به دلیل تلفیق جذاب طرح و رنگ آن است و‌یکی از زیباترین و خوش سبک‌ترین بافته‌های جهان به شمار می‌رود. چرا که در تمایز و تشخیص قالی دو عامل طرح و رنگ بسیار حائز اهمیت هستند.پشم استفاده شده در بافت قالی کرمان، بیشتر از نواحی بم و رفسنجان به دست می‌آید که در مقایسه با پشم به دست آمده از نواحی شمال و غرب ایران سبک‌تر و چرب‌تر است.

برخی مشخصات فرش کرمانی:

طرح و نقش، گل و گیاه و درختان، نقش رایج در فرش کرمان است. طرح‌های فرش در این منطقه معمولاً لچک‌ترنج، افشان، درختی، حیوان دار، بازوبندی، گردن­بندی، خشتی، سلسله‌ای، شاه عباسی و چهره بافی است.

زمینه: در قالی کرمان، زمینه­ی ساده ‌یا با گل‌های افشان و دسته گل معمول است.

رنگ: رنگ مورد استفاده  در قالی کرمان تا چندی پیش اغلب گیاهی بوده و اینک بیشتر شیمیایی شده است. رنگ­های کرم، لاکی، سرمه‌ای و خاکستری از پرکارترین رنگ­ها در فرش کرمان، محسوب می­شوند.

بافت: بافت قالی کرمان، معمولاً با گره نامتقارن، دو پوده انجام می‌شود.

دارقالی: دار قالی کرمان،غالباً به صورت عمودی­و درنواحی عشایری از جمله سیرجان به صورت افقی (خوابیده) است.

نقشه کشی فرش: قالی و گلیم ایران در شمار اشیای نفیس و گران­بها محسوب می­شود و زینت بخش بناهای مجلل کشورهای دنیا است. از جمله عللی که باعث شهرت قالی و گلیم‌های ایران شده، نقشه‌های بی مانند و متنوع آن است که به وسیله‌ی نقاشان با ذوق و زبردست، قرن‌های متمادی طراحی­و رنگ­آمیزی شده است.از طرح‌ها و نقشه‌های مهم استان می‌توان طرح‌های بی­نظیر و ماهرانه­ی موسی­خانی، سبزی­کار، سرام، قاب قرآنی، ستونی، نسترنی و… اشاره کرد.

طراحان فرش کرمان: تعدادی ­از طراحان فرش­ کرمان به ­تفکیک ­دوره ­های مختلف عبارتنداز:

دوره‌ی شالبافی:حسن­خان، کربلایی­محمدعلی؛ دوره­ی­کلاسیک: شیخ­حسن، علی­محمد کاشی، علی رضا،‌هاشم خان، احمدخان، رضا بهرمند، طاهرزاده بهزاد؛ دوره­ی گل­افشان: کربلایی اکبر؛ دوره­ی کلاسیک: احمدخان،‌هاشم­خان،علی­محمد کاشی، علی­رضا، رضا بهرمند و حسن خان.