افسانه شعبان نژاد

عبدالحسین صنعتی زاده
24 می 2018
پتّه
24 می 2018

افسانه شعبان نژاد

بانوی ادب پرور دیگری از خطه تاریخ و تمدن « شهداد » است که نامش به خصوص با اقتدار او در حوزه ادبیات کودکان بر سر زبانها افتاد و او را به شهرت رساند، آن گونه که می توان گفت وجود او در کنار همتای دیگرش استاد هوشنگ مرادی کرمانی، نام این دیار را بلند آوازه تر ساخته است.

او درباره خودش می نویسد:

در سال ۱۳۴۲ در شهداد به دنیا آمدم. پدرم « محمود » از کشاورزان زحمت کش این ولایت است و با دستهای صبورش به نخل های بلند، استقامت می آموزد.

هنوز چهار سالگی ام تمام نشده بود که خانواده برای ادامه تحصیل خواهر‌ها و برادرهایم  به کرمان مهاجرت کردند و من دور از زادگاهم جایی که همیشه یادش در خاطرم باقیست بزرگ شدم.دوران ابتدایی را در دبستان «زند» به پایان رساندم و بعد از آن سال های خوش نوجوانی را در مدرس‌ی راهنمایی « معین » و سال های دبیرستان را در دبیرستان « کیخسرو شاهرخ » گذراندم و بعد به دلیل تشکیل خانواده به تهران آمدم.

تا آن جا که یادم می‌آید، شعر را همیشه دوست داشتم و اولین شعرم را هنگامی که در کلاس سوم دبستان درس می خواندم سرودم. ولی فعالیت جدی من با تشویق های برادر هنرمندم «مصطفی رحماندوست » از سال ۶۴ در مجله ی کیهان بچه ها آغاز شد.همان سال در رشته ی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت معلم پذیرفته شدم و در کنار شوهر و نگهداری از دو فرزندم به تحصیل پرداختم. رشته ی هنری من ادبیات کودکان و نوجوانان می باشد. برای آنها شعر می گویم و قصه می‌نویسم.همچنین با سمت « سردبیری مجله ی رشد نو آموز» خدمتگزار کودکان می باشم. هم اکنون مجموعه ی شعرهای پونه ها و پروانه ها « انتشارات سروش»،جشن گنجشک ها « کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان » بوی زنگوله « انتشارات مدرسه » و دو مجموعه ی دیگر همراه با چند کتاب قصه را زیر چاپ دارم.