استاندار کرمان:مرکز کرمان‌شناسی به توسعه فرهنگی استان ورود کند

پوشش خبری جشنواره گنج سی ساله در نشریه گلدشت
11 می 2019
هوشنگ مرادی‌کرمانی در گنج سی ساله عنوان کرد:هنرمند را نمی‌توان پنهان کرد
12 می 2019

استاندار کرمان:مرکز کرمان‌شناسی به توسعه فرهنگی استان ورود کند

استاندار کرمان گفت: مرکز کرمان‌شناسی با استفاده از مراکز فرهنگی و امکانات آنها به طور جدی وارد توسعه فرهنگی استان شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، محمدجواد فدائی امروز در همایش علمی گنج سی‌ساله در تالار دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: ۳۰ سال پیش مرکز کرمان‌شناسی به همت بزرگان علمی و فرهنگی استان راه‌اندازی شد و در این مدت فعالیت‌های بسیار خوبی داشته است.

وی عنوان کرد: یکی از موضوعات مهمی که در همه کشورهای جهان مطرح بوده موضوع توسعه همه‌جانبه، مهارت‌ها، اخلاق، روابط انسانی، بینش، دانش، سطح زندگی و به طور خلاصه شاخص کیفیت زندگی است.

استاندار کرمان بیان داشت: استان‌هایی که مردم آنها از کیفیت خوب زندگی برخوردار باشند آن استان توسعه یافته است و یکی دیگر از شاخص‌های توسعه، شاخص اقتصادی است.

فدائی گفت: بعضی‌ها رشد اقتصادی را با توسعه اقتصادی یکی می‌دانند و برخی از کشورها تنها به توسعه اقتصادی نگاه می‌کردند که با شکست مواجه شدند و به این نتیجه رسیدند که توسعه فرهنگی به توسعه اقتصادی مقدم‌تر است.

وی با اشاره به اینکه در قرن جدید نگاه بیش از همه در زمینه‌های فرهنگی است، تصریح کرد: در کشورهای توسعه تحقق پیدا کرده که فرهنگ و هنر بنیان آن جامعه را پایه‌ریزی می‌کند و بقای هر جامعه به اصول فرهنگی آن جامعه بستگی دارد.

فدائی افزود: عوامل فرهنگی مانند نگرش مطلوب و معقول نسبت به دنیا، نگرش و برخورد علمی با مسائل و اهمیت داده به نقش عقل، اعتقاد به آزادی اندیشه، برابری انسان‌ها، اعتقاد به توسعه در جامعه و … از جمله عوامل موثر فرهنگی در توسعه جامعه است .

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: اگر در استان خواهان توسعه اقتصادی، سیاسی و ابعاد دیگر توسعه هستیم باید ابتدا به توسعه فرهنگی بپردازیم و مرکز کرمان‌شناسی با استفاده از مراکز فرهنگی و امکانات آنها به طور جدی وارد توسعه فرهنگی استان شود .

وی عنوان کرد: مرکز کرمان‌شناسی در طول ۳۰ سال گذشته تا حدودی در رسالت خود موفق بوده و درخواست داریم برای ۳۰ سال آینده در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.