مجموعه ها

کاروان سرای سعادت‌­آباد
23 می 2018
بازار
23 می 2018

مجموعه ها

مجموعه‌ی گنجعلی­خان [میدان­وبازار۱۰۰۵- مدرسه۱۰۰۷-آب­انبار۱۰۱۹– حمام۱۰۲۰هجری قمری]

این مجموعه شامل میدان، حمام، آب­انبار، مدرسه، مسجد، ضرابخانه و بازار است که در نوع خود کم نظیر و شاید بی­نظیر است. در هر‌یک از این بناها، ظرایفی به کار رفته که هر کدام ارزشی جداگانه دارد. وجود سنگ نوشته‌ی سردر ورودی حمام به خط میرعماد، دو عدد سنگ صورتی رنگ در قسمت شرقی و غربی حمام که طلوع و غروب خورشید را برای آگاهی نمازگزاران نشان می‌داده،همچنین وجود سُرب‌هایی که به دستور گنجعلی­خان، در کف آب­انبار به کار رفته بود تادر تابستان، آب خنک بماند، و… از جمله ویژگی‌های خاص این مجموعه به شمار می‌رود.

 

مجموعه‌ی ابراهیم­خان [ورودی خیابان گنجعلی­خان (سال۱۲۴۰- ۱۲۱۸هجری قمری)]

بانی این مجموعه، ابراهیم خان ظهیرالدوله از حکام دوران پادشاهی فتحعلی شاه است. این مجموعه از بازار، حمام، آب انبار، مدرسه و خانه‌ی مدرّس‌یا خلوت، تشکیل شده و در ساخت­آن تا حدود زیادی از فضاهای معماری عصر صفویه الهام گرفته شده است. مجموعه ابراهیم­خان یکی از ارزشمندترین مجموعه‌ها و زیباترین آثار تاریخی کرمان است.

 

مجموعه­ی وکیل  [دوره­ی قاجاریه]

محمداسماعیل­خان نوری اسفندیاری، ملقب به «وکیل­الملک» از سال۱۲۷۵هجری­قمری بر کرمان حکومت کرد و در زمان فرمانروایی خویش، بناهای زیادی در کرمان ساخت که از آن جمله، مجموعه­ی وکیل است که در سال۱۲۸۲هجری­قمری به دستور وی و پسرش مرتضی­قلی­خان «وکیل­الملک­ثانی» این­مجموعه ساخته­شد که شامل بازار، حمام، کاروان­سرا و مسجد است.

حمام وکیل، درسال۱۲۸۰هجری قمری به شکل بسیار جالب وباشکوه و با اسلوب مهندسی _ معماری عصر قاجار بنا شده و از کف تا دیوار آن کاشی­کاری است. این بنا در سال­های اخیر تغییر کاربری داده و به چایخانه­ی سنتی تبدیل شده است. بازار وکیل، مطابق الگوی بازارهای ­ایرانی دراز وکشیده ساخته­شده و هر صنف در بخش خاصی از آن قرار داشته­اند. کاروان­سرای وکیل، در بازار وکیل واقع ­شده و بزرگ­ترین کاروان­سرای کرمان محسوب می­شود. این بنا دو طبقه و دارای بادگیرهای زیبای استوانه­ای است.

 

مجموعه حاج آقا علی [ دوره­ی قاجاریه ]

این مجموعه در نزدیکی مجموعه‌ی ابراهیم خان و در اواخر قرن سیزدهم هجری ساخته شده و شامل مسجد، آب انبار، کاروان سرا و بازار است. مسجد حاج آقاعلی با الهام از مسجد وکیل شیراز بنا شده و دارای چهل ستون سنگی‌یکنواخت است. این مجموعه را حاج آقاعلی، مشهور به زعیم الدوله، ساخته است. خانه­ی حاج آقا علی در رفسنجان نیز شکوه معماری گذشته را به تماشا می‌گذارد.