سیدمحمدعلی گلاب زاده

بلقیس سلیمانی
23 می 2018
قیصریه
23 می 2018

سیدمحمدعلی گلاب زاده

به سال ۱۳۲۵ در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. پدرش حاج سیداسداله گلاب واعظ از روحانیون صاحب نام به شمار می رفت. گلابزاده تحصیلات ابتدائی و متوسطه خود را در کرمان گذرانده، آنگاه در سال ۱۳۴۳ به استخدام سازمان منطقه ای بهداری کرمان درآمد و در حین خدمت به مطالعه پرداخت تا اینکه در سال ۱۳۴۷ در کنکور سراسری پذیرفته شد و در رشته روانشناسی دانشگاه اصفهان مشغول تحصیل شد وی پس از اخذ درجه کارشناسی، به محل خدمتم خود برگشت و با مسئولیت‌هایی چون مربی بهداشت و رئیس امور اداری سازمان بهداری به ادامه کار پرداخت، پس از پیروزی انقلاب و با توجه به فعالیت های ایشان در اینخصوص، به استانداری کرمان انتقال یافت و با مسئولیت‌هایی چون رئیس اداره ارزشیابی، رئیس روابط عمومی، رئیس دفتر سیاسی، مدیر کل دفتر اجتماعی، فرماندار جیرفت، مشاور استاندار و … به کار خود ادامه داد.

وی با ادامه تحصیل در کرمان به اخذ کارشناسی ارشد نائل آمد و با تأسیس مرکز کرمان شناسی به عنوان اولین مرکز ایران شناسی در سال ۱۳۶۷ گام بلندی در راه معرفی ویژگی های کرمان برداشت آنگونه که پس از این مرکز، مراکز فارس شناسی، اصفهان شناسی، بوشهر شناسی و… راه اندازی گردید او همچنین در سال ۱۳۷۳ سازمان اسناد ملی منطقه جنوبشرق را راه اندازی کرد که به مدت ۱۲ سال ریاست این سازمان را نیز به عهده داشت، همچنین بدرخواست مدیرکل وقت آموزش و پرورش ریاست آموزش و پرورش استثنایی استان به ایشان سپرده شد که این مسئولیت نیز قریب ۱۰ سال طول کشید.

گلابزاده از ابتدای انقلاب تاکنون با صدا و سیمای مرکز همکاری داشته و قریب سی و چند سال نویسندگی برنامه های صبح رادیو را به عهده داشت و در کنار آن بیش از پنجهزار ساعت برنامه رادیویی و تلویزیونی برای معرفی کرمان اجرا کرده که از منابع صدا و سیمای کرمان به شمار می رود.

وی قریب ۲۰ سال نیز مدرس دانشگاه بود و در دانشکده پرستاری کرمان تدریس کرد. تاکنون قریب سی جلد کتاب درخصوص ویژگی های استان کرمان تألیف و انتشار داده که برخی آنها نظیر «کرمان در آینه گردشگری» تاکنون سیزده نوبت تجدید چاپ شده است و جایزه انجمن مفاخر معماری ایران را به خود اختصاص داده است. همچنین کتاب «زن کرمانی روشنای زندگانی» برنده لوح افتخار شورای راهبردی زنان فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی و چند لوح افتخار دیگر گریده است.

با فعالیت گلابزاده در عرصه نشر نیز تاکنون بیش از ۲۵۰ اثر با مقدمه و همت او چاپ و منتشر شده است. او هم اکنون مدیر مرکز کرمان شناسی ـ سرپرست بنیاد ایران شناسی شعبه کرمان ـ عضو دانشنامه علمی فرهنگ مردم ایران ـ عضو انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کرمان و عضو شورای عالی میراث فرهنگی است و دارای دانشنامه عالی خوشنویس از انجمن خوشنویسان ایران و نیز دفتر  شعری با عنوان «اشک گلاب» می باشد.