حجت الاسلام والمسلمین حاج سید یحیی جعفری

دکتر فرهاد ناظرزاده
23 می 2018
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعائی
23 می 2018

حجت الاسلام والمسلمین حاج سید یحیی جعفری

یکی از چهره‌های ماندگار دیارکریمان، حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید یحیی جعفری نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان می‌باشند.

ایشان در سال ۱۳۱۰ ش. در قریه جور (گور) کوهبنان در یک خانواده روحانی پا به عرصه وجود گذاشتند. رشد و نمو در خانواده‌ای مذهبی و با فضیلت، مهمترین عامل و انگیزه‌ای بود که وی را به همراه برادرش حجت‌الاسلام سید احمد جعفری به کسب علوم اسلامی سوق داد، از این رو آن دو برادر به کرمان عزیمت نموده و سال‌ها از محضر علماء و روحانیونی: چون آیت‌الله حاج شیخ علی اصغر صالحی، آیت‌الله میرزا علی آقا مهرابی، آیت‌الله شیخ الرئیس، حجج اسلام: شیخ محمدعلی موحدی، مصحفی، فخر مهدوی و… نهایت استفاده را نمودند.

شوق و عطش وافر به کسب علوم اسلامی، وی را به سمت پایگاه علوم اسلامی یعنی سرزمین مقدس قم کشانید. حجهالاسلام جعفری پس از عزیمت به قم، توانست به محضر علمایی چون: مرحوم آیت‌الله مشکینی، آیت‌الله منتظری و مرحوم آیت‌الله مجاهدی و همچنین به حوزه درس تفسیر ـ فیلسوف و علامه دوران آیت‌الله طباطبایی و… راه یافت و نهایت استفاده را برد. وی پس از قبولی در امتحانات مدرسی به وطن خود کرمان مراجعت نمود و در این شهر علاوه بر تلمذ در محضر آیت‌الله صالحی، به تدریس نیز پرداخت و همچنین در مسجدالرضا و مدتی هم در مسجد وکیل عهده دار اقامه نماز جماعت بودند و به دلیل عنایت خاصی که آیت‌الله صالحی نسبت به ایشان داشتند، در ایام کسالت و یا مسافرت، حضرت حجهالاسلام جعفری عهده دار اقامه نماز جماعت در مسجد جامع نیز بودند.با شروع نهضت حضرت امام خمینی(ره) وی به صورت مخفیانه و با واسطه نماینده معظم له در اخذ وجوهات شرعیه بودند. مسجدالرضا (ع) یکی از مهمترین کانون‌های مبارزه با نظام طاغوتی بود که با امامت ایشان در جریان مبارزات مردم کرمان نقشی مهم ایفاء می‌نمود، به نحوی که مأموران اطلاعاتی رژیم وی را از طرفداران علنی حضرت امام (ره) بر می‌شمردند و این امر در سال‌های ۵۷و۵۸ به خوبی مشهود گردید. ایشان به همراه روحانیون دیگری چون حجج اسلام: حجتی کرمانی، موحدی و… در تشکیل و راه اندازی راهپیمایی‌ها و تظاهرات و سازمان‌دهی حرکت‌های مردمی در کرمان نقشی شایان و برجسته ایفاء نمود.

به هر تقدیر با پیروزی انقلاب اسلامی و برگزاری نماز پر شکوه جمعه در ایران، این مراسم ارزنده در کرمان نیز ابتدا توسط حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حجتی کرمانی برگزار می‌گردید. و پس از عزیمت وی به تهران، در سال ۱۳۵۹ حجت‌‌الاسلام و المسلمین سید یحیی جعفری عهده دار این امر خطیر شد و از آن تاریخ تاکنون وی در این سنگر مقدس و نماینده ولی فقیه و امام جمعه کرمان منشاء خدمات ارزنده‌‌ای به اسلام و مردم این ناحیه بوده‌ است. وی از جمله ائمه جمعه‌ای است که به میانه‌روی و پرهیز از افراط و تفریط شهرت دارد.