آیت الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی

دکتر طاهره صفارزاده
22 می 2018
هوشنگ مرادی کرمانی
22 می 2018

آیت الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی

آیت الله اکبر‌هاشمی رفسنجانی در سال۱۳۱۳ هجری شمسی در جلگه‌ی نوقِ رفسنجان دیده به جهان گشود و از عنفوان جوانی در حوزه‌ی علمیه قم به تحصیل علوم دینی پرداخت و به درجه‌ی اجتهاد نایل آمد.

ایشان از سال ۱۳۳۷ش تا دوران پیروزی شکوهمند انقلاب ­اسلامی درتمامی صحنه‌های مبارزاتی و نهضت انقلاب اسلامی حضوری چشمگیر داشت، چنان که دستگیری‌های مکرّر و سال‌های طاقت سوزِ زندان، در عزم او بر تدوام مبارزاتش خللی ایجاد نکرد.

برخی از زمینه‌های متنوع فعّالیّت‌های ایشان عبارتند از:

تأسیس مجلّه‌ی مکتب تشیع

‌ترجمه‌ی سرگذشت فلسطین‌یا کارنامه‌ی سیاه استعمار

تألیف کتاب امیرکبیر؛ قهرمان مبارزه با استعمار

تأسیس مؤسسه‌ی فرهنگی رفاه مسلمین

تألیف تفسیر راهنما

نشر مقالات گوناگون

آیت الله‌هاشمی رفسنجانی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی از اعضای مؤثر و برجسته‌ی شورای انقلاب بود و سپس فعالیت‌های خود را در عرصه‌های گوناگون پیگیری کرد. وزارت کشور، ریاست مجلس شورای اسلامی، امامت جمعه‌ی موقت تهران، جانشینی فرمانده­ی کل قوا، نیابت ریاست مجلس خبرگان، ریاست جمهوری، ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای امنیت ملی از جمله مسئولیت­ های ایشان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون بوده است. ایشان هم اکنون «ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام» و «ریاست مجلس خبرگان» را برعهده دارد. آیت­ الله‌ هاشمی رفسنجانی پس از انقلاب اسلامی،عناوین افتخاری و متعدّدی از مجامع­علمی مختلف دنیا دریافت کرده است. دانشگاه تهران نیز در سال ۱۳۷۶،عنوان دکترای­افتخاری علوم­سیاسی را به­ ایشان اهدا کرده است.